هواکش سقفی چیست ؟

هواکش سقفی وسیله ایست که بر روی سقف نصب می شود و وظیفه اصلی آن تهویه هوا می باشد. فن سقفی دارای ساختاری ساده با نصبی آسان و یکی از بهترین و کاربردی ترین نوع هواکش ها است. همان طور که از نام این وسیله پیداست بر روی سقف نصب می گردد و برای مکان هایی که فقط از فضای بام می توانند جهت تهویه استفاده کنند بسیار ایده آل و کاربردی می باشد. هواکش های سقفی قابلیت جا به جایی هوا در حجم زیاد اما با فشار کم را دارند و در تمامی فضا ها همچون مسکونی ، کارگاه ، کارخانه ، باشگاه ورزشی ، بیمارستان ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. عملکرد این تجهیز به این گونه است که هوا در راستای محور آن جریان پیدا می کند و باعث جابه جایی و تهویه می شود. در تابستان ها به دلیل تجمع هوای گرم در ارتفاع ، چنانچه از هواکش های سقفی استفاده کنیم باعث خروج ذرات گرم شده و به خنک تر شدن جو داخل کمک می کند. این هواکش ها به دلیل محل نصبشان ، در معرض گرد و غبار و باران هستند بنابراین باید دارای استاندارد IP باشند. IP یک استاندارد جهانی و نشان دهنده مقاومت تجهیز در برابر نفوذ گرد و غبار و باران می باشد.

هواکش های سقفی

انواع هواکش سقفی

هواکش های بام دارای دو مدل اصلی سانتریفیوژ و آکسیال می باشند. که در ادامه به شرح هر دو مدل می پردازیم.

هواکش بام سانتریفیوژ :

این نوع هواکش ها قابلیت جا به جایی حجم گسترده ای از هوا را دارند و در تهویه ی مکان های بزرگ مانند کارگاه ها ، کارخانه ها ، بیمارستان ها و … استفاده می شوند. دارای توان زیاد و چنانچه موتور این هواکش ها از نسل جدید باشد بسیار کم مصرف و اقتصادی خواهند شد.

هواکش سقفی آکسیال :

این نوع هواکش قابلیت جابه جایی هوا در حجم کم تری را دارند. توان هواکش های سقفی آکسیال پایین می باشد و همچنین تنوع مدل آن ها نسبت به نوع سانتریفیوژ کمتر است. این هواکش به دلیل کم مصرف بودن برای مصارف خانگی بسیار ایده آل می باشد.

انواع فن سقفی

عملکرد فن سقفی

مزایای استفاده از هواکش بام

  • این نوع هواکش ها بر روی سقف نصب می شوند و برای مکان هایی که محدودیت فضایی دارند بسیار مناسب است.
  • قدرت و توان تهویه هواکش های سقفی از نوع دیواری بیشتر است.
  • جنس پروانه ها از آلومینیوم و فولاد است که در برابر شرایط جوی و ضربه مقاوم هستند.
  • قابلیت کنترل سرعت چرخش پروانه ها را دارند.
  • سادگی در نصب و در صورت تعمیر تمامی قطعات به آسانی یافت می شود.
  • ارزان تر بودن نسبت به تجهیزات تهویه ی دیگر
  • این هواکش ها به دلیل جابه جایی هوا و مکش دود و آلاینده ها از آتش سوزی هم جلوگیری می کنند.

معایب هواکش های سقفی

  • به دلیل قرار گیری در معرض عوامل جوی نیاز به محافظت دارند.
  • این هواکش ها حتما باید دارای استاندارد IP باشند.

کاربرد هواکش سقفی

نمایندگی فروش فن های سقفی

همان طور که گفته شد فن های سقفی با توجه به کاربرد و عملکرد بسیار خوبی که دارند از نظر قیمت اقتصادی و کم مصرف هستند. این تجهیزات دارای انواع و مدل های گسترده ای در بازار هستند. انتخاب صحیح هواکش باید بر اساس حجم فضا و میزان تهویه صورت گیرد. بنابراین انتخاب بهترین مدل نیازمند تخصص و تجربه است. تیم فلو پارس متشکل از کارشناسان متخصص با دانش روز و البته باتجربه در این زمینه می باشد. شما عزیزان جهت مشاوره و خرید بهترین مدل و برند هواکش سقفی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر