کلرزن خطی استخر چیست ؟

تزریق ماده شیمیایی کلر به آب استخر جهت تصفیه به وسیله دستگاهی به نام کلرزن انجام می شود. حتی اگر فرض را بر این بگیریم که تمامی شناگران و افراد بهداشت فردی خود را رعایت می کنند اما باز هم به دلیل راکد بودن و عدم جریان آب ، استخر بستر مناسبی برای رشد میکروب ها می باشد. چنانچه استخر ها ضد عفونی نشوند باکتری ها ، قارچ ها و جلبک ها  خیلی سریع رشد کرده و باعث بیماری انسان می شوند بنابراین یکی از ضروری ترین تجهیزات ، تعبیه دستگاه کلرزن خطی جهت تصفیه می باشد. از قوی ترین مواد شیمیایی میکروب کش کلرید یا همان کلر است که در حالت های قرص ، پودر و مایع وجود دارد که با توجه به مدل دستگاه کلرزن یکی از انواع ضدعفونی کننده کلر انتخاب و استفاده می شود.در مکان های خصوصی گاها عملیات کلرزنی را دستی انجام می دهند اما در استخرهای عمومی که حساسیت بهداشتی بالاتر است حتما باید تزریق توسط دستگاه کلرزن انجام شود ، که باعث پخش مقدار معین و استانداردی در آب خواهد شد.

کاربرد کلرزن خطی

نحوه عملکرد کلرزن خطی

 دستگاه کلرزن خطی متشکل از یک پمپ ، مخزن قرص کلر و تجهیزات جانبی می باشد. محل نصب این تجهیز در مسیر لوله برگشت آب و آخرین وسیله ی نصب شده در سیستم تصفیه استخراست. آب قبل از ورود به استخر از دستگاه کلرزن عبور کرده و مقدار معینی کلر تزریق آن می شود و  سپس بدون هیچ آلودگی مورد استفاده نهایی قرار می گیرد.

عملکرد کلرزن خطی

مدل های کلرزن خطی

این دستگاه دارای دو مدل In Line و Off Line است که از نظر انشعاب و اتصال با هم تفاوت دارند. مقدار افزودن کلر در هر دو مدل به وسیله پیچ تنظیم قابل کنترل است و با تعیین مقدار معینی اتوماتیک وار این عمل انجام خواهد شد. در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم.

مدل های کلرزن خطی

 

کلرزن خطی مدل In Line

این نوع بصورت مستقیم در مسیر لوله برگشتی آب نصب می شود. بهترین زمان برای قرار دادن این مدل در هنگام ساخت یا بازسازی استخر می باشد در غیر اینصورت برای اتصال آن باید حتما لوله ها بریده شوند که باعث اتلاف زمان و هزینه خواهد بود. البته همواره با توجه به سایز لوله ها مدل مناسب انتخاب شود.عملکرد آن بدین صورت است که آب پس از عبور از کلرزن خطی in line مقدار مشخصی کلر را در خود حل کرده و وارد استخر می شود.

کلرزن خطی in line

 

کلرزن خطی Off Line

این مدل مناسب برای استخر های ساخته شده است زیرا دیگر نیاز به برش لوله ها نیست. نحوه نصب و اتصال این نوع کلرزن با ایجاد حفره های کوچک در لوله های اصلی برگشتی آب صورت می گیرد. در واقع با ایجاد سوراخ کوچک در لوله های اصلی می توان دستگاه کلرزن خطی off line را نصب نمود و دیگر نیازی به برش و هزینه اضافی نیست. در این روش مقداری از آب از طریق سوراخ ها وارد کلرزن شده و میزان معینی از کلر را در خود حل کرده و سپس دوباره به مسیر اصلی برگشته و مورد استفاده نهایی قرار می گیرد.

کلرزن خطی offline

مزایای استفاده از کلرزن

 • نصب آسان
 • تنظیم اتوماتیک مقدار افزودن کلر
 • ساختار ساده و غیر پیچیده
 • عدم آسیب به نیروی انسانی در زمان افزودن کلر
 • بسیار مناسب برای ضد عفونی کردن استخر های عمومی و بزرگ

معایب استفاده از کلرزن

 • گران تر بودن این روش نسبت به راه های دیگر افزودن کلر
 • نوع in line را نمی توان در استخرهای ساخته شده بدون برش لوله ها استفاده کرد.

به چه نکاتی در هنگام خرید کلرزن توجه باید شود ؟

 • حجم آب استخر
 • سایز لوله ها
 • انتخاب مدل بر اساس تکمیل استخر یا در حال ساخت بودن آن
 • مقدار آلودگی آب

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر