پمپ طبقاتی چیست ؟

پمپ طبقاتی از خانواده پمپ های سانتریفیوژ می باشد با این تفاوت که دارای چندین پروانه و دیفیوزر است در این پمپ ها فشار آب پس از ورود به هر طبقه افزایش می یابد و نسبت به پمپ های تک پروانه فشار بیشتری دارد. پمپ های طبقاتی به طور کلی بزرگتر و پیچیده تر از پمپ های یک مرحله ای هستند ، اما آنها نیز مانند سایر پمپ های سانتریفیوژ کار می کنند. به زبان ساده وقتی دور موتور و قطر پروانه را افزایش می دهیم ، اما باز هم به فشار یا هد مورد نیاز نمی رسیم، بهترین راهکار افزایش تعداد پروانه هاست. این عملکرد باعث می شود که با صرف انرژی کمتر به فشار های بالاتری دست پیدا کنیم.

از پمپ طبقاتی multistage pump عمدتا در سیستم هایی که نیاز به فشار بالایی دارند همانند سیستم های تصفیه آب صنعتی RO و تغذیه دیگ های بخار استفاده می شود. همچنین این پمپ ها برای آبرسانی برج های مسکونی ، اداری و تجاری بلند مرتبه ، بوستر پمپ های کشاورزی و صنعتی ، سیستم های آتشنشانی و اطفاء حریق و سیستم های گردش آب گرم و سرد در تهویه مطبوع و موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرند. بدنه و پروانه پمپ های طبقاتی از جنس چدن ، استیل 304 یا استیل 316 ساخته می شوند. این پمپ ها برای انتقال آب صاف عاری از مواد جامد مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ های طبقاتی در سایز های 1 تا 10 اینچ طراحی  و ساخته می شوند، همچنین قابلیت تولید فشار تا 35 بار را دارند.

پمپ طبقاتی عمودی
محصولات

پمپ طبقاتی چگونه کار می کند؟

در ویدیو زیر مکانیزم عملکرد پمپ های طبقاتی نمایش داده شده است.

تعمیر پمپ طبقاتی

در ویدیوی زیر شناخت قطعات ، مونتاژ ، دمونتاژ و تعمیر پمپ طبقاتی عمودی تشریح شده است.

اجزا پمپ طبقاتی عمودی

اجزا پمپ طبقاتی

شماره
نام قطعه
شماره
نام قطعه
شماره
نام قطعه
شماره
نام قطعه
1
بدنه پمپ
6
واسطه
11
قطعات لاستیکی
16
رینگ سایشی
2
پروانه
7
پایه
12
محافظ کوپلینگ
17
حلقه آبند
3
دیفیوزر
8
کوپلینگ
13
محفظه شفت و بوش ها
4
پوشش بیرونی
9
صفحه آبند
14
درپوش هواگیری یا تخلیه
5
شفت
10
آبند مکانیکی
15
بولت ها

انواع پمپ های طبقاتی

پمپ های طبقاتی در دو مدل عمودی ( ایستاده ) و افقی ( خوابیده ) ساخته می شوند. پمپ های طبقاتی عمودی عمدتا در مکان هایی که محدودیت سطح وجود دارد و پمپ های طبقاتی افقی در مواردی که محدودیت ارتفاع داریم مورد استفاده قرار می گیرند. در تصویر روبه رو نمونه ای از پمپ های طبقاتی عمودی و افقی نمایش داده شده است.

تفاوت پمپ های طبقاتی عمودی و افقی

 • کم حجم بودن و اشغال فضای کمتر نسبت به پمپ های طبقاتی افقی
 • ورودی و خروجی پمپ های طبقاتی عمودی معمولا در یک راستا است که مزیت اینگونه طراحی استفاده از اتصالات نظیر زانویی را کمتر می کند.
 • جریان خروجی در پمپ های طبقاتی عمودی نسبت به پمپ های طبقاتی افقی، یکنواخت تر ( با پالس کمتر ) می باشد.
انواع پمپ های طبقاتی

مزایای پمپ های طبقاتی

 • ایجاد فشار های بالا با توجه به استفاده از چندین پروانه در پمپ های طبقاتی
 • قابلیت حرارتی بالا از -30 تا +140 درجه سانتی گراد
 • مصرف انرژی کمتر در مقایسه با پمپ های تک مرحله ای
 • قابلیت نصب پمپ بصورت خطی و عدم تغییر در مسیر لوله کشی

معایب پمپ های طبقاتی

 • معمولا قیمت پمپ های طبقاتی نسبت به پمپ های یک مرحله ای در سایز مشابه بیشتر است.
 • پمپ های طبقاتی به علت تعداد طبقات و قطعات داخلی بیشتر ، استهلاک بالاتری نسبت به پمپ های یک مرحله ای دارند.
 • پمپ های طبقاتی توانایی کارکرد خشک را ندارند و قبل از راه اندازی نیاز به هواگیری دارند.
 • تعمیر و نگهداری پمپ های طبقاتی نسبت به پمپ های تک طبقه ، هزینه های بیشتری همراه است.

نکات مهم در نصب پمپ های طبقاتی

 1. نصب پمپ های طبقاتی عمودی باید به گونه ای باشد که الکتروموتور بالاتر از قسمت پمپ باشد.
 2. به منظور نصب صحیح کانکشن های ورودی و خروجی ، جهت جریان مایع توسط فلش روی پایه پمپ مشخص شده است.
 3. برای اطمینان بیشتر پس از استارت پمپ می توانید جهت چرخش روتور را از قاب فن ملاحضه نمایید. چرخش روتور هنگامی که از پشت موتور به آن نگاه می کنید باید به صورت ساعتگرد باشد.
 4. توصیه شود به منظور جلوگیری از افت فشار از شیر یکطرفه در قسمت خروجی استفاده نمایید. همچنین برای کاهش صدای پمپ نیز می توانید در قسمت ورودی و خروجی از لرزه گیر استفاده کنید.
 5. حتی المقدور پمپ رادر مکانی سر پوشیده نصب کنید ، اما اگر مجبور به نصب آن در مکانی بدون سقف هستید، سعی کنید برای پمپ محافظی مناسب در نظر بگیرید.
 6. خشک کار کردن پمپ های طبقاتی باعث آسیب رسیدن به سیل مکانیکی و یاتاقان آنها می شود. از این رو می بایست قبل از روشن کردن پمپ، آن را هواگیری کنید.
 7. به منظور جلوگیری از ورود ناخالصی ها به پمپ و مسدود کردن مسیر جریان بهتر است از فیلتراسیون در قسمت ورودی پمپ استفاده شود.
 8. قبل از نصب پمپ سعی کنید با نیروی دست شفت آن را بچرخانید. با این کار مطمئن می شوید که شفت گرفتگی نداشته و به راحتی می چرخد.
 9. بعضی از الکترو پمپ ها ( معمولا در توان های بیشتر از 11 کیلو وات ) دارای حفره گریس کاری می باشند، این گونه موتور ها باید قبل از استارت با گریس مقاوم به حرارت روانکاری شوند.
 10. سعی کنید پمپ را با فاصله ( حدودا 30 سانتیمتر ) از دیوار نصب کنید. این فاصله از دو جهت حائز اهمیت می باشد ، اولا فضای لازم برای گردش هوا و خنک شدن موتور را فراهم می کند. ثانیا اگر پمپ دچار اختلال و خرابی شود فضای کافی برای تعمیر موتور وجود دارد.
پایه پمپ طبقاتی

علت خرابی پمپ های طبقاتی

پمپ های طبقاتی مانند سایر پمپ های سانتریفیوژ دوام کاری خوبی دارند، اما با توجه به تعداد پروانه و فاصله کم بین آنها با بدنه پمپ، برای انتقال آب های صاف و عاری از آلودگی مناسب می باشند. بنابراین در صورتی که مایع ورودی به پمپ حاوی مواد جامد باشد، باعث آسیب رسیدن به پمپ شده و ایراداتی نظیر شکستگی پروانه ها و دیفیوزر ها را بوجود می آورد.

برندهای سازنده

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر