لوب پمپ چیست؟

لوب پمپ Lobe pump از خانواده پمپ های جابجایی مثبت می باشد و عمدتا در صنایع غذایی ، نوشیدنی ، دارویی و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها با توجه به نوع طراحی برای جابجایی مایعات غلیظ یا مواد حاوی مواد جامد مناسب هستند. محفظه خالی بین لوب ها و بدنه از آسیب به مواد غذایی جلوگیری می کند از این رو از آنها برای انتقال کمپوت و پالپ نیز استفاده می کنند. بدنه و لوب ها در پمپ های گوشواره ای از جنس استنلس استیل 304 یا 316 فود گرید است که مورد تایید صنایع غذایی و دارویی می باشد. با توجه به عدم تماس لوب ها در این پمپ ها، میزان استهلاک و سطح صدا و لرزش بسیار پایین است. این پمپ ها دارای یک جعبه دنده در قسمت انتهایی می باشند که با روغن پر شده است. میزان سرعت شفت ورودی در این پمپ ها متناسب با نوع و غلظت مایع تعیین می شود. برای کاهش دور شفت ورودی از الکترو گیربکس و در مواردی که نیاز به سرعت متغیر باشد از اینورتر استفاده می کنند.

برندهای سازنده

اجزای لوب پمپ

لوب پمپ ها ساختار بسیار ساده ای دارند. اجزای اصلی تشکیل دهنده آن ها شامل بدنه، گوشواره یا لوب و مجرای ورودی و خروجی می باشد.

اجزای لوب پمپ

نحوه عملکرد پمپ های گوشواره ای

لوب پمپ ها برای حرکت مایعات از دو یا چند لوب (گوشواره) گرد یا مثلثی که در اطراف محورهای موازی بدنه می ‌چرخند استفاده می ‌کنند. برخلاف پمپ ‌های دنده ‌ای ، در این دسته از پمپ ها، چرخدنده های زمان بندی خارجی در جعبه دنده تعبیه شده اند که از تماس فیزیکی لوب ها با یکدیگر جلوگیری می کند و این ویژگی‌، پمپاژ انواع خاصی از مواد توسط لوب پمپ ها را میسر می سازد. از آنجایی که حرکت لوبها باعث می شود پمپ در هر دور مقدار مشخصی از سیال را تخلیه کند، خروجی پمپ را می توان به راحتی با تغییر مکانیکی سرعت موتور ، معمولا با استفاده از یک اینورتر کنترل کرد.

شکل زیر مراحل عملکرد لوب پمپ ها را به وضوح نشان می دهد.

 1. هم زمان با این که لوب ها به چرخش در می آیند، حجم مایع در سمت ورودی پمپ افزایش می یابد. مایع به داخل پمپ جاری می شود و در حین چرخش توسط لوب ها به دام می افتد.
 2. مایع در قسمت داخلی بدنه در کیسه هوایی بین لوب ها و محفظه حرکت می کند (از بین لوب ها عبور نمی کند)
 3. در نهایت نیروی فشاری از جانب لوب ها مایع را به سمت درگاه خروجی هدایت می کند.
  نحوه عملکرد لوب پمپ

مزایای استفاده از لوب پمپ ها

 • مواد جامد متوسط را عبور می دهد
 • عدم تماس گوشواره ها با یکدیگر
 • قابلیت CIP/SIP (تمیز و استریل شدن در محل)
 • عملکرد به صورت خشک در طولانی مدت
 • جریان خروجی بدون پالس

معایب پمپ های LOBE

 • نیاز به چرخدنده های زمان بندی
 • نیاز به دو سیل مکانیکی
 • کاهش مکش در مایعات رقیق

آیا پمپ لوب یک پمپ دنده ای است؟

با وجود این که پمپ های لوبی و دنده ای از لحاظ ظاهری ممکن است مشابه به نظر برسند، اما دارای ساختار داخلی و مکانیسم متفاوتی هستند. آگاهی از شباهت ها و تفاوت های این دو نوع پمپ محبوب، به انتخاب بهتر آن ها برای کاربردهای مختلف و رسیدن به بهترین عملکرد کمک می کند.

چندین ویژگی از لوب پمپ ها که در ادامه توضیح می دهیم آن ها را به یک گزینه ایده آل در صنایع غذایی تبدیل کرده است. پمپ های لوب دارای عملکرد پمپاژ ملایم و کم برش هستند که تخریب محصول را به حداقل می رسانند. این پمپ ها خود مکش نیز هستند، بنابراین اگر از قبل پر شده یا خیس شوند، می توانند بدون ایجاد مشکل به عملکرد خود ادامه دهند. لوب پمپ ها قابلیت انتقال سیال در هر دو جهت ساعتگرد و پادساعتگرد را دارند. همچنین جریان خروجی آن ها مستقل از فشار است و با افزایش فشار، تغییری نمی کند. در نتیجه ی تمام این مزایا می توان گفت که پمپ های لوبی قابلیت اطمینان و تطبیق پذیری عالی در صنایع مختلف به ویژه فرآوری های بهداشتی دارند. در حالی که تمام لوب پمپ های چرخشی ، غیر تماسی هستند، برخی از آن ها دارای محفظه های پمپاژ بزرگی نیز می باشند که میوه ها یا سبزیجات کامل را در خود جای می دهند. علاوه بر این، لوب پمپ ها کیفیت بهداشتی عالی، مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت تمیز و استریل شدن در محل دارند.

پمپ های دنده ای برای انتقال و افزایش فشار مایعات بسیار غلیظ به خوبی عمل می کنند. یاتاقان ها در دو طرف بدنه از چرخ دنده ها پشتیبانی و امکان فشار تخلیه بالا را فراهم می کنند. از آن جایی که پمپ های دنده ای دارای تلورانس های نزدیک و پشتیبانی از شفت هستند، برای کاربردهایی که به راندمان مکانیکی خوب و فشار متوسط به بالا نیاز دارند، مناسب هستند. در حالی که در مواردی که مواد ساینده را انتقال می ‌دهند یا به دمای بالا نیاز دارند، کار نمی‌ کنند. نمونه‌ هایی از پمپ ‌های دنده ‌ای شامل کاربردهایی است که سرعت جریان حجمی را کنترل می‌ کنند و مایعات با ویسکوزیته بالا را حرکت می ‌دهند، مانند پمپ ‌های روغن‌ کاری مکانیکی.

تفاوت پمپ دنده ای و لوب پمپ

چگونه پمپ Lobe را تمیز کنید؟

1) باز کردن محفظه پمپ

ابتدا محفظه لوب پمپ را باز کرده و داخل آن را با یک منبع هوا تمیز کنید. بدنه و پوشش پمپ را بررسی نمایید که بدون شکستگی و تغییر شکل باشند، در غیر این صورت باید تعمیر یا تعویض شوند. قطعات روتور را بررسی و تمیز کنید. هنگام تمیز کردن قطعات روتور، دقت نمایید که به منظور جلوگیری از آتش سوزی از مواد تمیز کننده غیر قابل احتراق استفاده کنید.

2) چک کردن پروانه

بررسی کنید که خوردگی، سایش و کاویتاسیون پروانه پمپ از حد استاندارد فراتر نرود. در صورت مشاهده ترک، آسیب و تغییر شکل، پروانه باید با یک پروانه جدید جایگزین شود.

3) بررسی سیل مکانیکی

سیل مکانیکی نیز باید عاری از تغییر شکل، خوردگی و نقص های آشکار باشد، در غیر این صورت باید تعمیر یا تعویض شود.

لوب پمپ ها باید به طور مرتب تمیز شوند زیرا محیطی که مایع را منتقل می کنند حاوی ذرات است یا اینکه سیال انتقالی ویسکوزیته بالایی دارد، بنابراین پس از مدت طولانی کارکرد، کثیفی در پمپ باقی می ماند. علاوه بر مراحل فوق، کارشناسان بازرسی باید به ایمنی ساخت و ساز توجه کنند و برای جلوگیری از آتش سوزی، اگر بدنه پمپ نیاز به جوشکاری دارد اقدامات لازم انجام دهند.

کاربرد لوب پمپ ها

بسیاری از لوب پمپ ها می توانند مواد جامد یا سیال با ویسکوزیته بالا را بدون ایجاد آسیب از پمپ عبور دهند و این یکی از دلایل محبوبیت آن ها است. در فرآوری مواد غذایی و دارویی، انتخاب پمپ های لوب چرخشی منطقی است، زیرا به راحتی ضدعفونی می گردند و فاقد قطعات لاستیکی که در اثر تماس با مایع فرآیند خراب می شوند، هستند. علاوه بر انتقال مواد غذایی ، پمپ های لوب می توانند مواد شیمیایی، دوغاب، خمیر، نوشیدنی و مایعات ، صابون، محصولات آرایشی و بهداشتی را برای کاربردهای مختلف حمل کنند. صنایع رایجی که از این دسته از پمپ ها استفاده می کنند شامل صنایع کاغذ، صابون، رنگ، لاستیک، داروسازی، غذا، نوشیدنی و غیره می باشند. پمپ های لوب چرخشی برای بسیاری از عملیات که در آن مایعات ویسکوز پمپاژ می شوند، انتخابی مناسب هستند. یکی دیگر از طراحی‌ های این پمپ ها برای پمپاژ سس ‌های غلیظ، مارمالادها و غیره ایده ‌آل است. همچنین پمپ ‌های لوبی دوار به دلیل توانایی در اندازه ‌گیری دقیق دوزها، در صنایع شیمیایی از جمله انتقال نفت خام نیز استفاده می ‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر