پمپ کف کش چیست؟

پمپ کف کش از نوع سانتریفیوژ می باشد و برای نصب مستغرق درون آب طراحی و ساخته شده است. این پمپ ها عمدتا برای تخلیه آب صاف یا آب با آلودگی کم عاری از مواد جامد از استخر ها و چاه های کم عمق مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ و الکتروموتور در پمپ های کفکش بصورت یکپارچه می باشند و الکتروموتور آن ها از نوع آب خنک است. کلاس حفافظتی موتور این دسته از پمپ ها IP68 و برق مصرفی آن ها از نوع تکفاز یا سه فاز است. پمپهای کفکش تکفاز در مدل های ساده و فلوتر دار موجود می باشند. در پمپ های کف کش فلوتر دار با پایین آمدن سطح آب برق مصرفی پمپ بصورت اتوماتیک قطع می شود و با بالا آمدن آب وصل می شود. همچنین در برخی از برندها در مدل تکفاز، پمپ مجهز به سیستم  Thermo Guard برای محافظت از سیم پیچ ها می باشد. در ورودی این پمپ ها یک صافی وجود دارد که از ورود مواد جامد درشت به پمپ جلوگیری می کند. پمپ های کفکش (Drainage pumps)  در آبیاری کشاورزی و باغبانی ، مصارف صنعتی و آبرسانی خانگی کاربرد دارند.

پمپ آب کفکش

محصولات

وظیفه فلوتر در کفکش ها

استفاده از پمپ های کفکش فلوتر دار در مواردی که سطح آب با برداشت قابل تغییر است و امکان قطع جریان مایع و خشک کار کردن پمپ وجود دارد، توصیه می شود. با پایین آمدن سطح مایع انتقالی، فلوتر برق ورودی به پمپ را قطع و از ادامه کارکرد آن به صورت خشک جلوگیری می کند. پمپ های کف کش تنها در مدل های تکفاز بصورت فلوتر دار عرضه می شوند. در مدل های سه فاز می توان به صورت جداگانه فلوتر را روی جداره چاه یا استخر نصب و استفاده کرد.

کف کش فلوتر دار

تفاوت پمپ کف کش و لجن کش

کف کش ها عمدتا برای پمپاژ آب های سطحی و کم عمق به مکان های مختلف به کار می روند. در حالیکه لجن کش ها برای دفع و انتقال فاضلاب طراحی شده اند. این دو نوع پمپ از نظر میزان مجاز حداکثر اندازه ذرات جامد موجود در مایع عبوری، متفاوت هستند. پمپ های لجن کش عموما دارای مجرای عبوری بازتر و بزرگتری نسبت به کف کش ها می باشند. پروانه در کف کش ها معمولا از نوع بسته یا نیمه باز و در پمپ های لجن کش پروانه معمولا از نوع باز یا کانالی هستند. اگر بخواهیم در یک نگاه و از روی ظاهر پمپ تفاوت این دو دسته را از هم تشخیص دهیم باید به وجود صافی در آن ها توجه کنیم. پمپ های کفکش دارای یک عدد صافی در قسمت ورودی می باشند اما لجنکش ها به وجود این قطعه نیازی ندارند. لازم به ذکر است این پمپ ها می توانند در مواردی نظیر الکتروموتور، آبند و جنس بدنه کاملا با یکدیگر مشابه باشند.

تفاوت پمپ کف کش و لجن کش

اجزای پمپ کف کش

اجزای اصلی این پمپ ها عمدتا شامل صافی ورودی آب ، فلوتر مکانیکی ، پروانه ، آب بندی مکانیکی ، خازن و مجرای خروج مایع می باشد. تصویر زیر به صورت واضح این اجزا را نمایش می دهد.

اجزای پمپ کفکش

در برخی از برندهای معتبر، تمامی قطعات و اجزایی که از آلومینیوم ساخته شده اند، جهت مقاوم شدن در برابر خوردگی درون حوضچه های مخصوص، چربی گیری و سپس اسید کاری می شوند.

کاربرد پمپ های کف کش

این پمپ ها با در نظر گرفتن نیازهای منحصر به فرد مشتریان در انواع مختلف موجود هستند. بنابراین مهم است که آن پمپی را انتخاب کنید که برای نیاز شما ایده آل ترین باشد. دسته بندی کاربرد کف کش ها می تواند بر اساس متریال بدنه و پروانه آن ها باشد که در این صورت به سه دسته چدنی ، استیل و پلاستیکی تقسیم بندی می شوند.

کاربرد کفکش چدنی
کاربرد کفکش استیل
کاربرد کفکش پلاستیکی
آبیاری مزارع کشاورزی و باغ ها
تامین آب شرب
تخلیه و انتقال آب های شور
تخلیه پساب ها
صنایع غذایی و بهداشتی
انتقال مایعات خورنده
تخلیه آب باران و سیلاب
انتقال مایعات با خورندگی پایین
کاربرد های پرتابل

همچنین کاربرد این پمپ ها را می توان بر اساس نوع پروانه شان دسته بندی کرد که شامل دو گروه پروانه بسته و پروانه نیمه باز می باشند.

کاربرد کف کش های پروانه بسته
کاربرد کف کش های پروانه نیمه باز
انتقال آب های تمیز و عاری از مواد جامد
انتقال آب های حاوی مواد جامد
ایجاد فشار های بالا
انتقال حجم بالایی از مایع

نحوه انتخاب پمپ کفکش

همانند سایر پمپ ها، عامل مهمی که در انتخاب و خرید کف کش نیز باید در نظر گرفت، هد پمپ یا ارتفاع آبرسانی می باشد. به این نکته توجه کنید که حداکثر هد ذکر شده در کاتالوگ ها و مشخصات فنی پمپ ها در میزان آبدهی صفر می باشد. به عنوان مثال اگر هد مورد نظر شما 60 متر است، باید کف کشی را انتخاب کنید که هد آن بین 68 تا 73 متر باشد.

برندهای سازنده

4 دیدگاه

  1. با سلام
    تفاوت کاربردی پمپ های با خروجی از پهلو در پایین پمپ با پمپ های با ورودی از بالا چیست؟ پمپ مورد نیاز بنده برای انتقال آب به زیر درختان و آبیاری چمن برای باغ حدود ۱۰۰۰ ما مربع می‌باشد .

    • با سلام و احترام، خنک کاری در پمپ های خروجی از بالا با توجه به حرکت آب از روی پوسته موتور بهتر صورت می گیرد. همچنین شرایط نصب و بهره برداری از پمپ هم در انتخاب نوع خروجی از جانب یا بالا تاثیر گذار است.

  2. سلام وقت بخیر
    ببخشید من چاهی دارم که تصور میکنم کمی حاوی مواد اسیدی باشه، به نظرتون مشکلی نیس این چاه رو با پمپ های کفکش تخلیه کنم؟ منظورم اینه که به پوسته پمپ آسیبی نمیزنه مایع چاه من؟؟؟

    • با سلام ، بهتر است از متریال استیل یا چدن با پوشش های ضد خورندگی ( کاتافوریک ) استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با انتخاب کف کش مناسب می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش در تماس باشید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر