سم پاش چه وسیله ایست ؟

سم پاش یکی از تجهیزات کشاورزی است که به منظور از بین بردن آفات گیاهان مزارع از آن استفاده می شود. یکی از عوامل بسیار مهم آسیب رسان به میوه باغات علف های هرز ، حشرات ، قارچ ها و… می باشند که باعث ضررهای مالی گزافی خواهند شد. جهت پیشگیری از نابودی محصولات باید حتما از سم های شیمیایی و یا به اصطلاح آفت کش ها استفاده نمود. به وسیله ی سمپاش عمل آفت کشی به راحتی انجام می شود. به طور کلی این وسیله دارای دو دسته اصلی باغی و زراعی می باشد که از هر مدل با توجه به حجم و وسعت کار استفاده می شود. سمپاش از اجزای اصلی همچون مخزن مواد شیمیایی ، مخزن سوخت ، نازل و شلنگ تشکیل شده است. جهت خرید این تجهیز باید حتما به مواردی همچون برند ، نوع موتور و سوخت مصرفی ، ظرفیت باک سم ، طول شلنگ و نوع نازل ها دقت شود. در برخی از مدل ها عمل سمپاشی بدون فشار پمپاژ می شود و ذرات سم با برخورد به جریان هوا تبدیل به قطرات ریز تر می شوند که به این نوع اتومایزر گفته می شود.

سمپاش چه کاربرد هایی دارد ؟

 • از بین بردن آفات ، حشرات ، عوامل بیماری زا گیاهان
 • جلوگیری از تکثیر علف های هرز
 • جهت مرغوب تر شدن کود مزارع

استفاده از سم پاش چه مزایایی دارد ؟

 • افزایش راندمان و بهره وری
 • عدم اتلاف زمان و سرعت بخشیدن به امور آفت کشی
 • کاهش هزینه های جانبی و نیروی کار انسانی
 • افزایش سلامت و کیفیت محصولات و میوه ها
 • مانع از تماس مستقیم انسان به سم و بیماری می شود.

انواع سمپاش

آفت کش ها دارای انواع مختلفی هستند اما به طور کلی به دو دسته اصلی زراعی و باغی تقسیم می شوند. نوع باغی مدل هایی با مخزن کوچک هستند و در کار هایی با وسعت کم از آن ها استفاده می شود. مدل زراعی دارای مخزن بزرگ و در زمین هایی با مقیاس بزرگ کاربرد دارند.

سم پاش مدل دستی

از این مدل جهت کار هایی در حجم و وسعت کم همچون باغچه های خانگی ، محیط سبز بیمارستان ها ، مدارس و دانشگاه ها و… استفاده می شود. ظرفیت مخزن سم پاش دستی کوچک است و از مزایای آن می توان به مواردی همچون ارزان تر بودن و جابه جایی آسان تر اشاره نمود. حمل آن به صورت دوشی بوده و به راحتی امکان پذیر است. جنس مخزن این تجهیز از نوع فلزی و پلاستیکی ساخته شده که کاربر با توجه به نوع سم یک مدل را انتخاب می کند. سمپاش دستی با توجه به نوع پمپاژ آفت کش ، خود به سه دسته اصلی تلمبه ای ، برقی  و دو کاره تقسیم می شود. نوع تلمبه ای با حرکت دست و فشار هوا عمل پاشیدن سم را انجام می دهد. نوع برقی دارای باتری قابل شارژ است و عمل سمپاشی توسط پمپ بدون حرکت دست صورت می گیرد. همچنین دسته آخر هم توسط پمپ و هم توسط تلمبه کار می کند که به همین جهت کاربرد بیشتری دارد.

سمپاش دستی

آفت کش موتوری

این مدل دارای یک موتور با سوخت بنزین است و عمل سمپاشی را بدون دخالت دست و با نیروی موتور انجام می شود. این نوع دارای ویژگی هایی همچون مخزن بزرگتر ، سرعت و قدرت بیشتر با قابلیت تغییر اندازه قطر ذرات سم می باشد. مدل موتوری خود انواع مختلفی از نظر نوع جابه جایی و ظرفیت مخزن سم را دارد که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم.

سم پاش موتوری فرغونی

مخزن این مدل بر روی شاسی فرغونی شکل نصب شده است که چرخ ها قابلیت جا به جایی آن را آسان می کنند. دارای مخزن بزرگ و موتور پر قدرت می باشد و جهت کار هایی با حجم و وسعت بزرگ همچون باغ و مزارع از آن استفاده می شود.

سمپاش فرغونی

سمپاش موتوری زنبه ای

این مدل نیز مانند نوع فرغونی بر روی یک شاسی نصب شده است اما با این تفاوت که شاسی چرخ ندارد و موتور ثابت بوده و فقط مخزن سوخت بصورت جداگانه قابلیت جا به جایی را به همراه شلنگ دارد. نوع زنبه ای مخزن بشکه ای با ظرفیت بالا و موتور 4 زمانه پرقدرتی دارد و در کار هایی با مقیاس متوسط از آن استفاده می شود که در گروه سمپاش زراعی قرار می گیرد.

سمپاش زنبه ای

آفت کش موتوری پشت تراکتوری

این مدل در گروه آفت کش زراعی قرار گرفته که دارای مخزن با حجم بزرگ است و قابلیت نصب پشت تراکتور یا تیلر را دارد. این نوع دارای مزایایی همچون حمل آسان ، صرفه جویی در مصرف سم و آفت کشی با عرض زیاد می باشد که این عوامل باعث افزایش راندمان و سرعت و دقت کار می شود. البته توجه داشته باشیم که از این مدل جهت گیاهان با ارتفاع کم می توان استفاده نمود و برای درخت های بلند باید از مدل هایی که شلنگ دارند بهره گرفت.

سمپاش تراکتوری

در هنگام استفاده از سم پاش باید چه نکاتی را رعایت نمود ؟

 • حتما باید از لباس ایمنی همچون دستکش ، عینک و چکمه استفاده نمود.
 • از استعمال دخانیت در هنگام کار پرهیز نمایید.
 • در شرایط آب و هوای شرجی و بارانی عمل سمپاشی را انجام ندهید.
 • مراقب باشید به هیچ عنوان تماس مستقیم با سم را نداشته باشید.
 • بعد از اتمام کار حتما دستگاه را به خوبی بشویید.
 • قطعات این تجهیز را هر 6 ماه یک بار سرویس نمایید.

نمایندگی فروش تجهیزات آفت کش کشاورزی

همان طور که بیان شد سم پاش دارای انواع مختلفی است و از هر مدل در کارها با مقیاس و حجم مشخصی استفاده می شود. انتخاب صحیح نیازمند تجربه ودانش کافی است. تیم فلو پارس به عنوان نماینده فروش تجهیزات کشاورزی آماده ارائه خدماتی همچون مشاوره ، فروش و تعمیرات به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر