دیفیوزر هوادهی چیست ؟

دیفیوزر یکی از تجهیزات جانبی پمپ های هواده است و و ظیفه اصلی آن انتقال اکسیژن می باشد. در واقع اکسیژن از طریق پمپ های هواده تولید شده و سپس توسط دیفیوزر ها به شکل حباب های ریز و درشت انتقال پیدا می کند. کلمه دیفیوزر در لغت به معنای انتشار دهنده است و به این تجهیز افشانک هوا نیز می گویند. تولید و انتقال اکسیژن در صنایعی مانند آب و فاضلاب ، استخر های پرورش ماهی ، صنایع فولاد ، صنایع غذایی و… بسیار اهمیت دارد. به طور کلی سیستم انتقال اکسیژن از روتس بلوئر ، لوله و دیفیوزر تشکیل شده است. عملکرد این سیستم به این گونه است که هوا با فشار و حجم زیاد از طریق پمپ های هواده یا روتس بلوئر ها تولید شده و توسط لوله ها به دیفیوزرها می رسد ، سپس دیفیوزر ها با توجه به نوع منافذی که دارند حباب های ریز و درشت تولید می کنند.

دیفیوزر

عملکرد دیفیوزر هوادهی

انواع دیفیوزر ها براساس اندازه حباب های تولیدی

پخش کننده ها یا همان دیفیوزر ها با توجه به منافذی که دارند به دو دسته اصلی حباب ریز و حباب درشت تقسیم می شوند که هر کدام از این دسته ها بر اساس ویژگی هایی که دارند در صنایع استفاده می شوند.

دیفیوزر های حباب ریز

این دیفیوزر ها حباب های ریز با ابعاد 1 تا 3 میلی متر با تعداد بالا تولید می کنند. سطح و سرعت اکسیژن رسانی این مدل بیشتر است. راندمان این افشانه ها بالا است و استفاده از آن باعث صرفه جویی در انرژی می شود. این مدل پخش کننده در صنایع کاربرد بیشتری دارند. از مزایای دیفیوزر های حباب ریز می توان به مواردی همچون نصب آسان ، صرفه جویی در انرژی ، راندمان بالا و کاربرد بیشتر اشاره کنیم.

دیفیوزر های حباب درشت

این دیفیوزر ها حباب هایی با ابعاد 5 تا 13 میلی متر را تولید می کنند. از این افشانه ها برای سیال هایی با غلظت و چسبندگی بالا استفاده می شود. کاربرد دیفیوزر حباب درشت بیشتر برای ایجاد تلاطم و عدم رسوب فاضلاب است. به دلیل سطح کم اکسیژن رسانی از این مدل کمتر در صنایع استفاده می شود. از مزایای دیفیوزر های حباب درشت می توان به مواردی همچون مقاومت بالا ، گرفتگی کمتر منافذ ، کاربرد در شرایط سخت و اسیدی و طول عمر بیشتر اشاره کنیم.

انواع حباب دیفیوزر

انواع دیفیوزر از نظر شکل ظاهری

دیفیوزر ها از نظر شکل ساختاری به سه دسته اصلی دیسکی یا بشقابی ، لوله ای یا تیوپی و صفحه ای یا پلیتی تقسیم می شوند.

دیفیوزر دیسکی یا بشقابی : پرکاربرد ترین نوع افشانه می باشد. از خصوصیات مدل دیسکی می توان به مواردی همچون اکسیژن رسانی بالا ، نصب آسان ، مقاومت بالاتر و قیمت مناسب اشاره کنیم.

دیفیوزر دیسکی

دیفیوزر لوله ای یا تیوپی : این دیفیوزر ها مناسب مکان هایی با محدودیت فضایی هستند. این مدل قابلیت تولید حجم زیادی از حباب می باشد.

دیفیوزر لوله ای

دیفیوزر صفحه ای یا پلیتی : این نوع از دیفیوزر ها نیز دارای راندمان بالایی هستند و در تمامی شرایط قابل استفاده هستند. یکی دیگر از مزایای دیفیوزر صفحه ای شکل ظاهری خاص آن است که در فضاهای کم جا بسیار مناسب می باشد.

دیفیوزر صفحه ای

کاربرد های دیفیوزر هوادهی

افشانه ها در صنایع مختلفی از جمله شیلات و استخر های پرورش ماهی  ، صنایع فولاد ، صنایع غذایی و آشامیدنی ، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی ، آب و فاضلاب و… کاربرد دارند که در ادامه به شرح مهم ترین آن ها می پردازیم.

عملکرد دیفیوزر در صنایع آب و فاضلاب

تصفیه فاضلاب به کمک باکتری های هوازی صورت می گیرد. این باکتری ها با وجود اکسیژن قابلیت تولید دارند بنابراین برای عمل تصفیه به کمک باکتری ها توسط دیفیوزر ها اکسیژن رسانی انجام می شود. عمل انتقال اکسیژن علاوه بر بوجود آمدن باکتری های مفید باعث ایجاد تلاطم در فاضلاب نیز می شود. به حرکت درآوردن پساب ها باعث از بین رفتن بو و جلوگیری از رسوب می کند. همچنین عمل هوادهی باعث جداشدن روغن و چربی ها از آب می شود. در تصفیه پساب به ازای هر گالن فاضلاب باید 0.5 فوت مترمکعب هوا وجود داشته باشد. در سیستم تصفیه فاضلاب معمولا از دیفیوزر های حباب ریز برای تصفیه اولیه و تولید باکتری های مفید و از دیفیوزر های حباب درشت در تصفیه ثانویه و برای ایجاد تلاطم و جلوگیری از رسوب استفاده می شوند.

دیفیوزر در تصفیه فاضلاب

عملکرد دیفیوزر در استخر های پرورش ماهی

یکی دیگر از مهمترین کاربرد های دیفوزر ها استفاده در استخر های پرورش ماهی است که برای اکسیژن رسانی به آبزیان کاربرد دارد. در استخر ها هر چقدر افشانه ها در عمق بیشتری نصب شوند راندمان بالاتری دارند. همچنین تولید حباب باعث ایجاد جریان و مانع راکد ماندن و تولید بو در آب می شود. از عوامل مهم در انتخاب نوع دیفیوزر در استخرهای پرورش ماهی می توان به مواردی همچون شکل استخر ، حجم آب ، نوع و تعداد آبزی و ارتفاع از سطح دریا اشاره نمود.

دیفیوزر در استخرهای ماهی

عملکرد دیفیوزر در صنایع غذایی

در صنایع غدایی و آشامیدنی با ایجاد اختلاف در غلظت و خاصیت انتشار ، از دیفیوزر ها استفاده می شود. به عنوان مثال می توان عمل استخراج مواد قندی از خلل نیشکر و چغندرقند را با هوادهی انجام داد.

نمایندگی فروش دیفیوزر هوادهی

همان طور که گفته شد پخش کننده ها یا همان دیفیوزر ها دارای انواع مختلف با شکل های ظاهری گوناگونی می باشند و در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. انتخاب این تجهیز باید براساس نیاز و شرایط باشد. همواره مناسب ترین گزینه نیازمند تجربه و دانش تخصصی است. تیم فلو پارس متشکل از کارشناسان با تجربه و دانش آموخته می باشد. ما به شما با مشاوره رایگان کمک می کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید و در تمامی مراحل خرید و رسیدن به رضایت کامل در کنارتان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر